Gorenje'nin otomatik temizleme programı (SterilKazan)

Daha yeni yıkanmış bir sepet dolusu çamaşırı çamaşır makinesinden çıkardığınızda çamaşırlarda, özellikle de havlularda kötü bir koku olduğuna hiç rastladınız mı? İster asarak, isterseniz de makinede kurutun ya da ütüledikten hemen sonra katlayıp çekmeceye kaldırın veya çamaşır odasında raflarda bekletin, çamaşırlarınızda o hoş olmayan ve açıklayamadığınız nem kokusu hep olacaktır.

Çamaşırlara gereken özeni göstermeniz, çamaşır makinenizin iç kısmının mükemmel temizlikte olmasını gerektirir. Gorenje uzmanları suyu 80 veya 95 °C sıcaklığa getirerek çamaşır makinenizin içinde kusursuz hijyene ulaşmanızı sağlayan SterilKazan adında özel bir otomatik temizleme programı geliştirdi.

Gorenje'nin otomatik temizleme programı (SterilKazan)

Kötü kokulardan kurtulun

Çamaşırları yüksek sıcaklıklarda yıkamak yerine düşük sıcaklıklarda yıkamak çevre açısından iyidir; ancak deterjan artıklarının ve kirin çamaşır makinesi kazanında birikmesine ve bakteri oluşumu için ortam hazırlanmasına yol açar. Sonuç olarak nemle ilk temasta yıkanan çamaşırlarda istenmeyen bir koku meydana gelir. Bu durum çamaşırların yeterince yıkanmadığı sonucunun çıkmasına yol açabilir; ancak suçlunun bakterilerden başkası olmadığı açıktır.

Bu tür sorunlardan kurtulmak için Gorenje uzmanları ayda bir kullanılmasını önerdikleri SterilKazan adında özel bir otomatik temizleme programı geliştirdi; bu program koku ve bakteri oluşumu sorunlarını ortadan kaldırıyor. Program, kazan boş halde iken ve Pamuklular 95 °C veya Pamuklular 80 °C gibi yüksek sıcaklıktaki suyla ortalama bir saat çalışıyor. Bol miktarda sıcak su normal sıkma hızının iki katı hızda kazanın en uzak köşelerine kadar ulaşıyor ve oralarda biriken bakterileri etkili bir şekilde temizliyor. Böylece çamaşırlarınız düşük sıcaklıklarda ve çevre dostu deterjanlarla yıkandıklarında dahi en verimli şekilde temizleniyor. En önemlisi: artık kötü koku yok! Bol miktarda sıcak su normal sıkma hızının iki katı hızda kazanın en uzak köşelerine kadar ulaşıyor oralarda biriken bakterileri etkili bir şekilde temizliyor.

Nasıl çalışıyor?

Program seçim düğmesi ile ön yıkamasız Pamuklular 95 °C veya Pamuklular 
80 °C programı seçilip otomatik temizleme düğmesine basılarak SterilKazan programı çalıştırılabilir. Çamaşır makinesi ilk olarak kazanda kalan suyu tahliye eder ve ardından boş olduğundan emin olmak için kazanı birkaç kez çevirir. Makinede çamaşır olduğu tespit edilirse, program otomatik olarak kapanır. Ardından temiz su alarak 80 °C sıcaklığa kadar ısıtır. Bundan sonra su ısıtıcısı su sıcaklığını en az otuz beş dakika boyunca 70 °C' de tutarken kazan çok yüksek hızlarda dönerek suyu kazanın üst kesimlerine çarptırır; bu uygulama tüm bakterileri etkili şekilde öldürür. Az miktarda deterjan eklendiğinde bu etki daha da artar. Bu program ayda bir kez tekrarlanabilir.